قیمت طراحی سایت اصفهان


5 نکته در طراحی سایت برای کاربران مسن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

5 نکته در طراحی سایت برای کاربران مسن

درست است که بیشتر کاربران وب را جوانان تشکیل می دهند ولی  در سال های گذشته  استفاده از این شبکه در میان افرادی با سن بیش از 65 سال، رشد چشمگیری داشته  است. این افراد اینترنت را برای دسترسی به اطلاعاتی مانند اخبار روز، دستورات پزشکی و سلامتی، آگاهی از تغییرات بورس و جدیدترین نوسانات قیمت ارز و طلا بسیار مناسب و مفید می  دانند. حتی بسیاری از این افراد دوست دارند مانند جوانان به بازی های  آنلاین بپردازند و رزرو بلیط و خریدهای خود را از طریق اینترنت انجام دهند. در بسیاری از موارد هم پدربزرگ ها و هم مادربزرگ ها چه بخواهند و چه نخواهند مجبور به استفاده از اینترنت هستند زیرا به طور مثال بسیاری از شرکت های دولتی، دیگر برای کارمندان و بازنشستگان خود فیش حقوقی صادر نمی کنند و آنها باید اطلاعات فیش حقوقی خود را  در سایت سازمان مربوطه مشاهده کنند؛

همین طور بانک ها دیگر فیش های آب و برق و گاز و حتی قسط  های وام را به صورت حضوری دریافت نمی کنند و این کار باید از طریق دستگاه های ATM  یا سایت بانک انجام شود.

معمولا کسانی که در این گروه سنی قرار  دارند، زمان بیشتری برای استفاده از اینترنت دارند اما قرار گرفتن در این گروه سنی، مشکلات مربوط به خود را نیز به همراه دارد، مانند کاهش قوه ادراک یا کاهش قوه بینایی. حتی ممکن است در بعضی موارد کلیک کردن روی یک لینک متنی برای آنها کار دشواری  باشد و قادر به انجام آن نباشند.

امی هریس مدیر وب سایت  Experts Photocopier ، پنج اصل ساده طراحی سایت برای مخاطبانی با رده سنی بیش از 65 سال را به شما پیشنهاد می دهد.

 

1- طرح خود را ساده و بدون پیچیدگی نگه دارید:

هنگام طراحی وب سایت اطمینان حاصل نمایید صفحه ای که طراحی کرده اید، ساده و دارای نظم بوده و عاملی باعث پرت شدن حواس کاربران از روی اطلاعات کلیدی سایت نخواهد شد.

قرار دادن این اطلاعات کلیدی در بخش های مجزا با عناوین درشت، اجازه می دهد فضای بیشتری در اطراف لینک ها و دکمه های قابل کلیک وجود داشته باشد و این لینک ها و دکمه ها تنها با یک بار کلیک، کار کنند

اگر از متن سیاه در پس زمینه روشن یا متن سفید در یک زمینه تیره استفاده می نمایید در هر دو صورت سعی کنید تا متن شما کوتاه باشد و از اسکرول خوردن بیش از اندازه  صفحه پرهیز کنید. حتی اگر بتوانید کل متن را در همان پنجره مرورگر بدون این که  صفحه اسکرول بخورد نمایش دهید، خیلی بهتر است.

 

2- خوانایی متن را افزایش دهید:

هنگام طراحی برای مخاطبان مسن تر پیشنهاد می شود که اندازه فونت شما از 12px کوچکتر نباشد. حتی در برخی از سایت ها این امکان به کاربر داده می شود  که اندازه فونت را چند مرتبه بزرگتر کند که این کار خوانایی محتوای  سایت را برای کاربران بیشتر می کند. در طراحی سایت هایی به زبان فارسی  ، شما می توانید از فونت های مخصوص برای زبان فارسی مانند یکان، نازنین  , تیتر و غیره استفاده کنید. این کار را می توانید با استفاده از دستور @font-face در CSS ر انجام دهید. برای خوانایی بهتر متن سعی کنید در جاهایی که لازم است از تگ  « strong»  نیز برای Bold کردن متن استفاده کنید.

 

3- نلاوبری آسان ( easy Navigation  ) راهی به جلو :

ناوبری سایت خود را ساده نگه دارید و تا آنجا که می توانید از داشتن لایه ها و صفحات زیاد پرهیز کنید استفاده از دکمه  " صفحه قبل" و " صفحه بعد " برای دسترسی به صفحات، مناسب تر  آسان تر است. از منوهای بازشونده تو در تو استفاده نکنید زیرا کار انتخاب را برای کاربران سخت  می کند. اگر باید در سایت خود از لینک استفاده کنید، به طور واضح برای کاربران توضیح دهید که  پس از کلیک کردن روی لینک چه اتفاقی خواهد افتاد تا آن ها به درستی بتوانند تصمیم بگیرند  روی لینکی کلیک کنند یا خیر.

 

4- قابلیت های بیشتری را اضافه کنید:

کاربران مسن تر ممکن است دچار ضعف شنوایی یا بینایی باشند، بنابراین شما باید اطمینان حاصل نمایید که متن تا حد امکان خوانا باشد؛ همچنین می توانید از فایل های صوتی برای  خواندن آن چه نوشته شده است به عنوان یک قابلیت اضافی کمک بگیرید تا کاربرانی که دچار  ضعف بینایی هستند، از آن استفاده کنند.

در پاره ای از موارد که می خواهید به کاربران آموزشی را ارائه بدهید بهتر است به جای استفاده از آموزش متنی، از یک فیلم آموزشی کمک بگیرید تا کاربران علاوه بر مشاهده تصاویر آموزشی،  به توضیحات مرتبط با آن نیز گوش بدهند. همچنین سعی کنید در فیلم های خود از زیرنویس  هم استفاده کنید تا کاربرانی که دچار ضعف شنوایی هستند بتوانند از آن استفاده کنند.

 

5- سایت خود را محک بزنید:

این ایده خوبی است که سایت خود را در گروه سنی مورد نظرتان تست کنید.

شما می توانید هم کاربری سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید و هم  روی جمع آوری بازخورد از مخاطبان تمرکز کنید.اگر بودجه کافی برای انجام این کار در اختیار ندارید می توانید از برخی  از خویشاوندان خود که مسن تر هستند بخواهید این آزمایش را برای شما انجام دهند و موارد زیر را از آن ها بپرسید:

  1. آیا می توانند همه چیز را به وضوح بخوانند و درک کنند؟
  2. آیا چیزی هست که آن ها را به اشتباه بیاندازد؟
  3. آیا ادبیات استفاده شده در سایت برای آن ها مناسب و قابل درک است و آیا چیزی هست که بخواهند بهتر شود؟

این موضوع همیشه برای یک طراح سخت است که با بازخورد منفی روبه رو شود اما لازم است به این بازخورد ها فکر کنید و آن را به عنوان  یک انتقاد سازنده از طرف مخاطبان خود بپذیرید زیرا شما کاربر نهایی سایت نیستید بلکه آن ها هستند. به صحبت های این افراد گوش دهید زیرا ممکن است چیزهایی از آن ها یاد بگیرید که شما به آن فکر هم نکرده باشید.

 

سخن آخر :

خاطبان طراحی سایت برای مسن تر می تواند موهبتی باشد برای  شما تا کمک کنید که اینترنت به یک مکان مورد پسند و قابل استفاده برای افراد مسن تبدیل شود.

این کار باعث می شود تا شما اشکالات خود را از نظر طراحی از این دیدگاه بررسی کنید و سایتی طراحی کنید که ساده باشد و درعین سادگی، جذابیت خود را هم از دست ندهد.

در این امر، تجربه ای چالش برانگیز و نهایت، ارزشمند است.

تلفن طراح سایت

  طراحی سایت: 09134243779   مشاوره و پشتیبانی:09134243779  

سئو و بهینه سازی: 09215312448

آدرس:اصفهان،خیابان نیکبخت،جنب دادگستری،ساختمان دادگستری

ایمیل:info@almassite.om